DOM W TOMASZKOWIE

 

autor DAMIAN FLORCZYKIEWICZ

inwestor PRYWATNY

powierzchnia 660 m2

projekt 2017-2018

status BUDOWA 

OPIS KONCEPCJI

 

Ideą budynku jest synteza interpretacji nawiązania do regionalnych cech budownictwa Warmii i Mazur, indywidualnego podejścia do wykorzystania potencjału i lokalizacji działki, a także oczekiwań inwestora.

 

 

Założeniem wyjściowym była klasyczna chata warmińska nawiązująca swoją skalą i lokalizacją na działce do zabudowy sąsiedniej, tworząc kontynuację pierzei ulicy osiedlowej, nadając miasteczkowego, regularnego i uporządkowanego charakteru.

 

 

W odpowiedzi na potrzeby inwestora, z jednoprzestrzennej powierzchni, w nawiązaniu do struktury historycznego gospodarstwa składającego się zazwyczaj z dwóch budynków, zostały wydzielone dwie strefy- strefa dzienna i nocna (obsługi). Układ zabudowy z kalenicą usytuowaną równolegle do osi jezdni nie pozwalałby maksymalnie wykorzystać potencjału przestrzeni. Założeniem bylo stworzenie wysokiej, przestrzennej strefy dziennej z widokiem na stronę południową co zostało osiągnięte dzięki obrotowi strefy dziennej o 90stopni dzięki czemu przeszklona ściana szczytowa bryły spogląda w kierunku jeziora. Jako, że działka położona jest w zatoce jeziora, w celu podkreślenia walorów widokowych, pozycja bryły została zaktualizowana. Dodatkowy obrót ustawiający ją wzdłuż przekątnej jeziora, pozwala użytkownikom w pełni delektować się niesamowitym pejzażem odsłaniając długą perspektywę jeziora Wulpińskiego.

YY87

A R C H I T E K T U R A